Асоциация НАЯ е създадена през 2002 г. като една от първите граждански организации, работещи в областта на равнопоставеността на жените и мъжете. Мисията на НАЯ е да подкрепя уязвимите групи от местната общност за постигане на равнопоставеност. Дългосрочната ни цел е обществото да развие собствени механизми за решаване на проблеми като домашното насилие; насилие над деца и всички форми на нарушаване на правата на човека. Вече 19 години подпомагаме професионално жени и деца, жертви на домашно насилие.
Основните дейности на организацията са:

1.Подкрепа и защита на жертви на домашно насилие – предоставяне на психологическа, правна и социална подкрепа на жертви на домашно насилие за тяхната емоционална рехабилитация, социална интеграция и правна защита.

2. Работа с извършителите на домашно насилие с цел по-добра защита на жертвите и превенция на рецидивите;

3. Укрепване на капацитета на професионалисти от различни институции за координирана работа при случаи на жертви на домашно насилие.

4.Превенция на насилието, основано на пола, чрез образователни и обучителни програми в детски градини и училища, младежки доброволчески кампании, семинари с уязвими групи от млади момичета и жени от малките населени места;

5. Кампании за застъпничество за повече жени в местната политика и вземане на решения;

6. Програми за подкрепа на деца и семейства чрез иновативни здравни, социални и образователни практики.


От 2006 г. е лицензиран от държавата доставчик на социални услуги за домашно насилие. Центърът предлага цялостна подкрепа: психологическо и социално консултиране, съдействие и контакти с други институции, адвокатско консултиране и съдебни дела по ЗЗДН. От 2010 г. развива мобилни услуги в малки населени места. НАЯ има 2 изнесени приемни – в градовете Омуртаг и Попово и обслужва клиенти от 5 общини, които включват близо 200 населени места.

От 2014 г. НАЯ предоставя програма за извършители на домашно насилие в градовете Търговище, Попово и Омуртаг.

НАЯ изпълнява Програма за превенция на насилието, която работи за преодоляване на социалните норми и стереотипи, които засилват неравенствата между жените и мъжете. Организацията има реализирани над 60 проекта с национален и международен мащаб.

НАЯ е член на Алианс за защита срещу насилието, основано на пола, Национален алианс за социална отговорност и на Европейската мрежа за работа с извършители WWP EN. Участва в Областния съвет за социално включване, Общинската комисия по ред и сигурност, Обществения консултативен съвет към РУО, в работната група за разработване на областна и общинска стратегия за развитие на социалните услуги.

Дейности

  • Работата с жертви на домашно насилие се основава на разбирането, че домашното насилие е нарушение на човешките права; насилието срещу жени, деца и мъже е неприемливо и извършителите на домашно насилие носят цялата отговорност за насилието, което упражняват; жертва на домашно насилие може да стане всеки, но най-вече това са жени и деца, както и възрастни хора. Работата с жертви на домашно насилие има за цел да подкрепи правото на всеки човек да живее без насилие. При работа с жертви на домашно насилие всеки клиент се разглежда в рамките на социалната среда, в която живее, като се прилага специфичен и индивидуален подход при работата с всеки отделен клиент.
  • Работата с извършителите на домашно насилие се основава на ясно теоретично разбиране, което включва следните аспекти: Домашното насилие е насилие, което в по-голяма степен засяга жените и децата; Дефиниране на феномена „домашно насилие” чрез механизмите на власт и контрол; Теория за интервенция / Теория за промяна на поведението – Разбиране, че насилието е научено поведение, което може да бъде променено.
  • Сътрудничеството между Програмата за работа с извършители и Услугата за жертви на домашно насилие – Работата с жертви на домашно насилие и извършители на домашно насилие се осъществява по предварително изготвена и утвърдена Програма и Процедура за нейното изпълнение. Програмите описват подробно теоретичните познания за работа с клиенти, целите на програмата, екипа и опита, който този екип има за работа с жертви на домашно насилие и извършители на домашно насилие; продължителността; достъпа до програмата и предоставяните услуги. Основният принцип, залегнал в програмите, е, че всеки има човешки права и основното право на всеки човек е да живее без насилие. НАЯ прилага Оперативен протокол за сътрудничество между двете програми от 2019 г. Протоколът е създаден и тестван от партньорите на проекта ASAP (Системен подход за извършители) през 2019 г. и се оказа полезен инструмент в управлението на мрежи за сътрудничество между организации, работещи с извършители и жертви на домашно насилие.