Център за социална рехабилитация и интеграция/ Информиране и консултиране; Застъпничество и посредничество; Терапия и рехабилитация; Общностна работа и Обучение за придобиване на умения са социални услуги в общността, регламентирани в чл.15 от Закона за социалните услуги. Социалните услуги са държавно делегирана дейност с доставчик Сдружение „Асоциация НАЯ”.

Цел на услугите

Предоставянето на услугите цели да се създадат всички необходими условия и предпоставки за борба срещу домашното насилие и превенция на явлението чрез целенасочени дейности за подкрепа на пострадалите за интеграция и превенция на социалното им изключване.

Целева група

Съгласно чл. 14, ал. 2 от Закона за социалните услуги, целеви групи са: всички деца; деца в риск по смисъла на Закона за закрила на детето; пълнолетни лица в кризисна ситуация или с потребност за преодоляване на последици от такава ситуация и техните семейства.

Лицензирани социални услуги

Информиране и консултиране (изследване на проблеми и затруднения): изследване и разбиране заедно с лицето на проблеми и затруднения, които то среща за постигане на основните цели в неговия живот, и запознаване със и обмисляне на възможните решения и действия за преодоляването им.

  1. Оценка на актуалната житейска ситуация на потребителя в т.ч. история на домашното насилие, проблеми и затруднения за напускане на ситуацията на насилие, потенциал за справяне със ситуацията.
  2. Кризисна интервенция – спешни мерки за незабавно преодоляване на опасности за живота и здравето на потребителя и подобряване на факторите на средата около него, с цел стабилизиране на емоционалното му състояние.
  3. Оценка на риска – Осъществява се чрез стандартизиран въпросник за оценка на риска за потребителя и децата, ако има такива.
  4. Оценка на спешните нужди на потребителя – заедно с потребителя се прави преглед на първостепенните му нужди, за да се гарантира сигурността му – подслон, медицински грижи, материална помощ, хуманитарна подкрепа.
  5. Оценка на психо-емоционалното състояние на потребителя и неговия потенциал – личностно функциониране, модели на поведение, чувствителност към насилието, мотивация, съпротиви, страхове, зависимости и др.
  6. Оценка на връзките с обкръжаващата среда и възможностите за подкрепа от семейство, приятели, колеги и др. Осъществява се чрез изготвянето на социален атом.
  7. Запознаване на потребителя с възможностите за кризисно настаняване, финансово подпомагане, хуманитарна помощ, медицински грижи и др. форми на подкрепа.
  8. Консултиране на потребителя за възможностите за законова защита по ЗЗДН. Осъществява се от адвокат.
  9. Обмисляне заедно с потребителя на възможни решения за прекратяване на домашното насилие, трудности и ограничения пред осъществяването им, необходими ресурси и др.
  10. Планиране заедно с потребителя на конкретни действия за неговата защита и подкрепа в конкретни срокове; избор на пакет от дейности за подкрепа; определяне на основни цели на подкрепата и очаквани резултати.
  11. Информиране на потребителя за Програмата за работа с извършители на домашно насилие, ако има насочване на партньора/бившия партньор към тази Програма.

Застъпничество и посредничество

Застъпничество: подкрепа на лицето да защити и да отстоява своите права и потребности в рамките на налични правни и административни процедури.

  1. Подкрепа за задоволяване на базисни потребности на потребителя – съдействие на намиране на жилище на поносима цена/настаняване в кризисен център; помощ за подобряване на битовите условия; осигуряване на здравни грижи; осигуряване на образование за децата – детска градина и/или училище; осигуряване на пакети от храни, лекарства, дрехи и обувки и др.
  2. Процесуално представителство при водене на дела по ЗЗДН. Осъществява се от адвокат.
  3. Защита от рецидиви на насилието – проследяване на изпълнението на мерките за защита и подаване на сигнали при тяхното нарушаване.

Посредничество:осъществяване на взаимодействие и координация между служител, осъществяващ дейности по предоставяне на социални услуги, със служител/служители от други услуги или от различни институции, организации и административни органи в интерес на заинтересовано лице, което има нужда от конкретна подкрепа за реализиране на своите права и потребности.

  1. Осигуряване на достъп до други социални услуги и институции – взаимодействие с колеги от други форми на подкрепа и с професионалисти от институциите за оказване на допълнителна помощ на потребителя.
  2. Подготовка на документи – подкрепа за оформяне и подаване на документи, необходими за реализиране на правата и потребностите на потребителя – за социално подпомагане, издаване на лични документи, гражданска регистрация, избор на личен лекар, достъп до персонални данни от осигуряването и др.
  3. Придружаване до институции – помощ в достъпа до административни органи и по-доброто разбиране на техните процедури, необходими за реализиране на права и потребности на потребителя.
  4. Подкрепа за образование, квалификация и преквалификация – осъществяване на взаимодействие с училища, университети, обучителни и образователни организации за завършване или продължаване на образованието; подобряване или придобиване на нови професионални компетенции.
  5. Интегриране на трудовия пазар – помощ в професионалната ориентация и намирането на подходяща позиция на трудовия пазар, чрез взаимодействие с кариерни консултанти и служители на Бюро по труда; развитие на умения за търсене на работа.
  6. Изграждане на мрежа за подкрепа от близки хора  – привличане на семейство, приятели, колеги и др. от близкото обкръжение за подкрепа на потребителя; укрепване на връзките с близки хора; мобилизиране на ресурса на близкото обкръжение в помощ на потребителя.

Терапия и рехабилитация: развиване, възстановяване, поддържане или подобряване на социални умения, умения за самообслужване, комуникация, разрешаване на емоционални конфликти, овладяване на поведението, понижаване на тревожността, подобряване на самооценката, възможностите за труд и други, както и социализиращи дейности за лица във висок риск от социално изключване.

  1. Предотвратяване на последствията от травмата – овладяване на страховете на потребителя; преодоляване на вината на потребителя; преодоляване на срама на потребителя; намаляване на агресивните/автоагресивните прояви на потребителя.
  2. Изграждане на умения за справяне с негативни емоции, тревожност, стрес, депресивни и агресивни състояния – интегриране на опит от минали травматични събития (насилие, изоставяне, малтретиране, загуба, отхвърляне и др.); развиване на позитивни поведенчески стратегии за решаване на емоционални конфликти.
  3. Личностно развитие – укрепване на капацитета на потребителя; повишаване на самооценката; развитие на умения за спазване на граници; структуриране; възстановяване на загубени социални умения; развитие на потенциал за личностна реализация в различни области на обществения живот.
  4. Овластяване –  мобилизиране на ресурсите за автономност и пълноценно функциониране на потребителя; намаляване на зависимостите от други лица; развитие на умения за вземане на решения и себеутвърждаване; изграждане на умения за решаване на проблеми; изграждане на ефективни поведенчески стратегии за справяне с актуалната житейска ситуация.
  5. Превенция на нови насилствени връзки – повишаване на чувствителността и критичността към домашното насилие; промяна в моделите на поведение в интимните отношения; преструктуриране на ценности, фамилни и общностни модели.
  6. Социално включване –  насърчаване на активността на потребителя; изграждане на позитивни отношения и нагласи; подобряване на уменията за комуникация и добро личностно представяне; превенция на социалното изключване и маргинализация.

Общностна работа: дейности с уязвими лица или групи, насочена към превенция и защита, както и към стимулиране на общностното развитие.

  1. Предоставяне информация и консултации по проблеми и теми на уязвими лица, групи, семейства в риск (непълни семейства, многодетни родители, семейства с хора с увреждания, пълнолетни лица с увреждания, лица в кризисна ситуация и др.);
  2. Подкрепа и превенция на отпадане от образователната система, насърчаване за продължаване на образованието. Мотивиране на младежи и възрастни, прекъснали образованието си, да се върнат в училище или да започнат професионални курсове;
  3. Превенция на агресията и тормоза в училище;
  4. Работа със семействата за повишаване на родителски капацитет и подобряване на грижите за децата;
  5. Превенция на домашното насилие, разпознаване на насилието (включително видове насилие), причините, пораждащи го, начини за справяне;
  6. Превенция на ранните бракове, ранните бременности и подкрепа за сексуално и репродуктивно здраве;
  7. Превенция на рисковото поведение, включително зависимости от психо-активни вещества, хазарт, алкохол;
  8. Информиране на подрастващите и техните родители за етапите, през които преминават в процеса на своето развитие и съпътстващите ги промени;
  9. Запознаване с основни нормативни документи, свързани с човешки, социални, граждански, трудови и други права, ролите на институциите, процедури за защита;

Обучение за придобиване на умения:подготовка на деца и пълнолетни лица за придобиване на умения за самостоятелност, независим живот, самостоятелно справяне с проблеми и затруднения, както и умения за грижа и подкрепа за деца и за зависими от грижа членове на семейството.

  1. Умения за общуване – изслушване на другия; започване на разговор; поддържане на разговор; задаване на въпроси; разясняване; убеждаване; представяне на себе си пред други хора; получаване и отправяне на комплименти; преговаряне; отстояване на индивидуалните права; избягване на конфликти; оттегляне от рискови ситуации; получаване и отправяне на конструктивни критики; справяне с несправедливи обвинения, обиди; взаимодействие с представители на държавни и обществени институции;
  2. Умения за изграждане на позитивни взаимоотношения и нагласи – създаване и поддържане на междуличностни взаимоотношения; даване и получаване на подкрепа; внушаване на доверие у други хора;
  3. Умения за справяне с емоции и стрес – адекватно и социално приемливо изразяване на чувства; изразяване на гняв и фрустрация; справяне със страха и тревожността; справяне с чувството на загуба и скръб; разпознаване и приемане на наличието на чувства у други хора; разбиране на чувствата на другите; справяне в ситуация на стрес;
  4. Умения за вземане на решения – изброяване на различни алтернативи; избор на най-подходяща алтернатива; отстояване на взетото решение;
  5. Умения за себеутвърждаване – изграждане и поддържане на адекватна самооценка; постигане на успехи; познаване и активно търсене на собствените си права и спазване на задълженията; носене на отговорност на поети или възложени ангажименти; спазване на лични граници в определен контекст (интервю за работа; приятелски или професионален кръг, сексуален контакт);
  6. Други умения – придобиване на умения и навици за самостоятелно битово обслужване (умения за самообслужване, за здравословен живот, лична и полова хигиена); умения за поддържане на самостоятелно домакинство (разпределение на бюджет, пари, време; пазаруване и приготвяне на храна; пране и гладене на дрехи; използване на електрически уреди).
  7. Умения за решаване на проблеми – анализ и определяне на проблема; разграничаване на проблемите; търсене на помощ при лични затруднения; правене на избор;
  8. Умения за критично мислене – разграничение между факти и предразсъдъци; търсене, намиране и излагане на аргументирани доводи; оформяне на собствено мнение; рационална защита на собствена позиция;